Temiz internet

Tansiyon Düşüren Yiyecekler Nelerdir

24.10.2018
Tansiyon Düşüren Yiyecekler Nelerdir

Tansiyon Düşüren Yiyecekler

Tansiyon; kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınca tansiyon veya kan basıncı denilir.Tansiyon aleti ile ölçülen bu basınç 2 sayı ile belirtilir.Gelin hep birlikte tansiyonu düşüren besinlere bakalım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LİMON

Limon kanı sulandırır ve yüksek tansiyonu azaltır. Bunun yanında  C vitamini içerir düzenli kullanımda  kalp yetmezliği şansınızı düşürmenize yardımcı olabilir.

HAVUÇ

Havuç  potasyum içerir ve aynı zamanda vücudun içindeki sıvıyı dengeli tutmak ve kan basıncını normale döndürmeye yarar.Büyük miktarda tüketilen sodyum kan basıncını olumsuz yönde etkilenebilir. Gün içinde 1-2 bardak havuç suyu içilebilir.

ÜZÜM

Üzümleri günlük olarak tüketirsek, tansiyon riskini azaltmaya oldukça yardımcı olur.

SARIMSAK

Yapılan araştırmalar sarımsağın kan basıncını düşürür.Sarımsak, hidrojen ve nitrik oksit sülfit yapısını uyararak kan damarlarındaki rahatlamayı sağlar.

DOMATES

Domates icerisinde zengin kırmızı rengini veren likopeni içerir.Her gün taze domates yiyebilir ya da domates suyu içebilirsiniz.

MUZ

Muz:  yüksek miktarda potasyum içerir. B6 vitamini, C vitamini ve magnezyum açısından da zengin bir kaynaktır. Her gün bir muz tüketilirse, yüksek tansiyon kontrol edilebilir. Muzla birlikte kuru üzüm, kuru kayısı, kuşüzümü, portakal suyu, ıspanak, tatlı patates (fırınlanmış) ve kış kabak da tüketilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BAL

Yarım kaşık balı yarım kaşık soğan suyuna ilave edip bu karışımı tüketirseniz yüksek tansiyon için faydalı olabilmektedir. Yardımcı olabilmesi için günde iki kez bu karışımdan tüketebilirsiniz.

KEREVİZ

Kereviz içerisinde diüretik bulunduran işlev gören lifli bir sebzedir.Vücudumuz da ve  kalpten fazla suyu çeker. Bu da, kan basıncında bir düşmesini sağlar.

ACI BİBER

Eğer hafif hipertansiyondan muzdarip durumda olursanız, acı biber alacağınız en iyi doğal ilaçtır.Genellikle sebze salatası, yemeklerde veya meyve salatasına biber koyabilirsiniz.

ÇİKOLATA

Çikolata içerisinde kan damarlarını daha esnek bir şekille getiren ve düşük kan basıncını artıran flavanolleri içermektedir.Gün içinde bir kaç dilim çikolata yiyebilirsiniz.

PATATES

Haşlanmış patates,kan basıncını düşürmek çok faydalıdır. Sebzede bulunan magnezyum ve potasyum,miktarından dolayı kan basıncını düşürmede çok etkilidir.

GREYFURT

Greyfurt yüksek tansiyonun engellenmesinde yararlı bir meyvedir.Meyvedeki vitamin içeriği kan damarlarını dengelemeyi sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.