Temiz internet

Kış Hastalıklarından Korunmanın Yolları

08.12.2018
Kış Hastalıklarından Korunmanın Yolları

Kış aylarının gelmesiyle birlikte nezle, bademcik iltihabı, grip gibi solunum yolu hastalıkları ortaya çıkıyor. Doktorlar “Bu hastalıklardan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve aşıyla korunmak mümkün” olduğunu söylüyor.

Soğuk kış aylarının gelmesiyle kış hastalıkları geliyor. Bu dönemde vücut direnci düştüğü için nezle, bronşiolit, grip, krup, zatürre, bademcik iltihabı gibi solunum yolu enfeksiyonlarında gibi hastalıklar çoğalıyor. Erişkinlerin yılda 3-5 kez, 6 yaşından küçük çocukların ise yılda 7-8 kez üst solunum yolu enfeksiyonu oluyor.Bu nedenle bu aylarda hastalıklara yakalanma oranı çoğaldığı görülüyor.

65 yaş üstünde insanlarda, bağışıklık sistemi bozuk olan hastalarda solunum yolu enfeksiyonlarının ağır bir şekilde seyrediliyor. “Solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan birçok virüs ve bakteri bulunuyor. Bu yüzden her hastada nedeni saptamak mümkün olmuyor.

Güçlü bir bağışıklık sistemi için süt ve süt ürünleri tüketilmeli

Solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanın  aşıyla ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi mümkün olduğunu hatırlatan doktorlar kış hastalıklarından korunmada dengeli beslenmenin önemine de dikkat çekiyor. Bağışıklık sistemini düzenlenmesini sağlayan  probiyotikler ihtiva eden yoğurt, ayran ve kefir gibi gıdalar tüketilmesi öneriliyor.

Kış hastalıklarından korunmanın yolları

  • Aşırı soğuk havalarda  yaşlıların, çocukların, kalp hastalıkları, astım gibi sağlık sorunları olanların mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamalıdır.
  • Toplum içinde hasta bireylerle tokalaşma gibi temas varsa, ellerin hemen yıkanması, yakın solunum temasında maske kullanmalıdır.
  • Mümkün olduğunca kışın kapalı ve kalabalık ortamlardan kaçınılmalıdır.
  • Grip aşısının dikkate alınmalıdır.
  • Giyime özen gösterilmelidir.
  • Hasta olan bireylerin evde kalarak kendilerini izole etmeleri, öksürük hapşırık sonrası ellerini yıkamaları veya dezenfekte edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.